Maroon 5
[pmp] 2004.07.09. 14:37
- a "nem is rossz" kategória nyertese
Az ember nem is gondolná, de tényleg lehet még újat hozni a rockzenébe 2004-ben is. Persze az igazi hard rock kedvelői valószínűleg nem osztanák ezt a nézetet teljes mértékben a Maroon 5 esetében. Őszintén szólva csak magamból tudok kiindulni, így bizton állíthatom, hogy hiába írtam le az egész rockzenét a Guns ’n’ Roses feloszlása/szétesése/köddéválása után, utolsó hallgatható szalmaszálként bízva, hogy az Aerosmith tagjai nem kapnak idő előtt Alzheime- kórt és nem gátolja majd őket a korai inkontinencia a színpadi fellépéseken, be kell ismerni, ez a los angelesi banda nem is olyan rossz.
Mit lehet tudni az együttesről? Íme a tagok és funkcióik, szépen, sorrendben: Adam Levine – énekes, ritmusgitáros; James Valentine – szólógitáros; Jesse Carmichael – billentyűs tagozat; Mickey Madden – basszgitár; Ryan Dusick – a dobok mögött. Majdnem klasszikus rakenroll-felállás ez, eltekintve a zongorától, de ez a kis plussz jótékonyan hat a zenei összhatásra.
Az erősen Ralph Fiennes-re hajazó vékonydongájú tenorista énekes és csapata, ha másból nem, úgy az igényes zenét kedvelő tizenéves leány rajongótáborból biztos megélhetésre számíthat pár évig. Feltéve, ha az első „Songs About Jane” albumukon hallható daloknál rosszabbat sosem fognak írni. Első videoklipjük, amit a nagyérdemű itthon az MTV-n láthatott (persze ha rendelkezik a megfelelő televíziós díjcsomaggal); a „Harder to Breathe”, amely ha itthon nem is aratott fergeteges siker, az USÁ-ban bizony szép hírnevet hozott a csapatnak. A második szám az albumról, amelyhez videoklip készült a „This Love”. Ezt szerencsére a Viva TV-n már lehet látni, és a rádiók is játsszák. A Harder to Breathe pattogós és keményebb hangzása után a megtört férfiszívről készült zenés vallomás mondhatni tarol. Egyelőre. Július 16-án kerül bemutatásra „She Will Be Loved” címre keresztelt nóta videoklipje – ezt a szerzeményt eddig csak a Balaton rádióban hallottam, talán a nagyobb kereskedelmi rádióknak is sikerül hamarosan felzárkózniuk.
A sikerhez és az első dal megjelenéséhez nem sok köze volt a szerencsének; a csapat mintegy 500 élő fellépésen bizonyította, hogy érdemes rájuk figyelmet fordítani. Többek közt Sheryl Crow, John Mayer és a Counting Crows előzenekaraként erőlködtek, nem is rosszul – bizonyítja ezt a mára már 1,9 millió példányban elkelt első albumuk. A This Love c. számukat pedig többen töltötték le az internetről, mint eddig bármely más nótát.
Visszafelé haladva az időben, a formáció kezdetben a Kara’s Flowers nevet viselte – ezzel nem sokra jutottak, a debütáló „The Fourth World” albumuk/daluk (?) nem juttatta őket sikerhez.
Inspiráció: Biggie Smalls, Missy Elliot and Jay-Z, Aaliyah, Beatles, Bob Dylan, Stevie Wonder, Simon & Garfunkel – tiszta szerencse, hogy Rammstein nem került a fiúk kezébe; maradt az R&B alapú rock and roll. Ha nagyon rosszindulatú akarnék lenni (és miért ne…), ilyen zenét akár Lenny Kravitz is csinálhatna, de szerencsére nem így történt.
Az énekes ex-barátnője ihlette album 2002 júniusában jelent meg – bár az első sikert, a Harder to Breathe-et pont nem a hölgy ihlette. Inkább az album elkészítésével járó feszültség és a kemény munka utáni megérdemelt elismerés vágya.
Hallgatva a dalokat, a zenei mindenevőknek jó beruházás, a bizonytalanoknak szintén, érdemes zrikálni a plázákban fellelhető CD árusokat a Maroon 5: Songs About Jane albumáért. További információ: www.maroon5.com
|